Temat: Konstrukcja i wykładnia umowy. Oświadczenie woli — pojęcie, wady i wykładnia. Kształtowanie treści zobowiązania.
Drugi zjazd zostanie poświęcony prawnej konstrukcji umowy i tworzących ją oświadczeń woli.
Umowę definiuje się jako co najmniej dwa zgodne oświadczenia woli. Zaczniemy zatem od wyjaśnienia, czym jest oświadczenie woli, i w jaki sposób jest ono składane. Szczególny nacisk położymy na współczesne, najbardziej problematyczne postaci oświadczenia woli (np. oświadczenie woli składane elektronicznie, oświadczenie woli składane automatycznie przez systemy informatyczne). Zajmiemy się także oświadczeniami podobnymi do oświadczeń woli (np. oświadczeniami wiedzy, w tym zapewnieniami – tzw. representations and warranties).
Aby umowa wiązała strony w sposób definitywny, ich oświadczenia muszą pobyć pozbawione wad. Będziemy więc analizować wady oświadczeń woli, skupiając się na najbardziej problematycznych przypadkach. Również w tym przypadku zajmiemy się problemami, które wynikają ze stosowania nowych technologii (np. zniekształceniem oświadczenia przez system informatyczny). Przedmiotem rozważań będą następujące wady oświadczeń woli:
- brak świadomości lub swobody w podjęciu decyzji albo wyrażeniu woli.
- pozorność,
- błąd,
- zniekształcenie oświadczenia przez posłańca,
- podstęp,
- groźba.
Kolejnym tematem tego zjazdu będzie wykładnia oświadczeń woli, a w szczególności wykładnia umów. Rozważymy – badając konkretne stany faktyczne – w jakim stopniu o interpretacji umów decydują takie czynniki, jak wola stron i ich zaufanie co do określonego znaczenia złożonych oświadczeń. Poddamy analizie klauzule umowne, które wpływają na sposób wykładni umowy (np. klauzule definiujące i klauzule merger).
Umowa jest zdarzeniem prawnym, które tworzy łączący strony stosunek zobowiązaniowy. Zastanowimy się więc, jaka jest relacja między treścią umowy a treścią zobowiązania. Zwrócimy uwagę w szczególności na to, w jaki sposób o uprawnieniach i obowiązkach stron decydują takie czynniki, jak:
- ustawa,
- zasady współżycia społecznego,
- społeczno-gospodarczy cel zobowiązania,
- ustalone zwyczaje.
Uwaga zostanie również poświęcona temu jak formułować postanowienia umowy, by uniknąć ich niepożądanej wykładni.